19 Mart 2016 Cumartesi

Bebeğin Ailesi Hakkındaki DuygularıYaklaşık 6 aylık doğum: Herkesin arkadaşıdır

Yeni doğan bir bebeğin dünya hakkında anlamlı duyguları olamaz. Ama annesini tanıdıkça bu duygular günden güne bir desen gibi ortaya çıkmaya başlar. Annesi bebeğini kucağına aldıkça bebek annesini tanımaya başlar. Onun teninin dokusunu, kokusunu, sesini öğrenir. Böylece bebek yakın zamanda annesinin onu beslediğini veya rahat ettirdiğini fark etmeye başlar.
Bu sayede bebek küçük dünyası içinde annesini “her şeyi bilen insan” konumuna getirmiş olur ve zaman içinde annesini diğer insanlardan ayırt edebilir.
3 aydan küçük bebekler annelerine yalnızca bir aşinalık hissederler. Onun için diğer insanlara göre kendisine daha fazla ilgi gösteren bir insandır. 3 aylık olunca net bir şekilde annesinin yüzünü tanır.
Anne ve babalar her zamanki gibi bu aylarda da bebekleriyle ilgilenmekten keyif alırlar. Bu geçirilen vakitlerde bebek en çok annesine yoğun bir ilgi geliştirir.

Yaklaşık 6 Aylık Yabancı Korkusu

Bebeklerin yaklaşık 6 aylık davranış değişiklikleri oldukça dramatiktir. Bir yabancı yanına yaklaştığında annesine tutunur, ağlayarak “yalnızca anneyi istediğini” söyler. Annesinde bulduğu güven duygusu onun için bir cennet haline gelmiştir. Bu vakitlerde bebeklerin babalarından ve dedelerinden dahi kaçındıklarını görebilirsiniz. Bebek anne kucağından ayrıldığı vakit her an ağlamalar ve çığlıklar işitilebilir. Yabancıları tanıma süreci bebek gelişiminde önemli bir adımdır.
Şimdi annesinden öte bir dünyanın farkındadır. Bir müddet korkar ve bu durumun üstesinden gelemez. Bu nedenle kiminle güçlü bir şekilde bağ kurmuşsa o güvendiği kişiye ilgi gösterir. Bir süreliğine başkaları istenmeyen kişi sınıfında olur.
Yabancı tanıma aşaması anne babalar için can sıkıcı olabilir. Ama sosyal ve duygusal gelişimin olumlu ilerlemesi için gayet normal ve gereklidir. Yabancıları tanıyıp sevdiklerini ayırmak çocuk yeteneği yolunda ilk adımdır.
Yaklaşık 9 Ay Sonra: Gerçek İlişkiler Yapma
Bebeklerde yabancı korkusu baba üzerinde dahi olabilir ve bu durum 2-8 hafta arası sürer. Fakat 8-9 ay sonra, ona tekrar ilgili ve daha olgun bir şekilde yönelecektir. Bebeğin babasına bağlanma gücü babasının bebeğe olan ilgisine göre değişecektir. Bebek babasıyla vakit geçirmekten keyif alır, fakat bakımındaki rol açısından annesi daha önemlidir. Aylar ve yıllar geçtikçe babasının önemi daha da artacaktır.
Bebeğin yavaş yavaş diğer aile üyeleriyle ilişkileri gelişir. Fakat ilişkilerde aradaki sevgi bağı, kendisine ilgi gösteren aile üyesine göre değişir. Aile dışındaki insanlara karşı davranışları sınırlıdır. Samimi aile, tanıdık dostlar ve yabancılar arasındaki farkın bilincindedir. Samimi bir komşusu ona mesafeli bir büyükanneden daha yakın olabilir.

İlk Yıldan Sonra

İkinci ve üçüncü yıllarda çocuğun anne ve babasına bağlılığının önemi daha iyi anlaşılır. Onlarla olan ilişkisi sevgi dolu yönlerini vererek başlar.
Bebeklik döneminde aile bebeğinden daha olgun bir davranış bekler. Bebek de onları sevdiği için onların istediklerini yapmaya çalışır. Tuvaletinin geldiğini belli eden bedensel hareketleri belirlemeye gayret gösterir ve zamanla bunu konuşma diliyle ifade etmesi beklenir.
Bebeğin bedensel, duyusal, dilsel ve sosyal gelişimleri ilk önce ebeveynlerin hatırlatmaları ve teşvikleriyle devam eder. Daha sonra zamanla bu davranış kodları bebeğin kendi kendine yaptığı bir alışkanlık haline gelir ve aile dışındaki sosyal davranışının temelini oluşturur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme